head
2183026 810x458 75f08
Pazartesi, 04 Mart 2024

Dünya

 

Rusya Merkez Seçim Komisyonu, martta yapılacak devlet başkanlığı seçiminde bağımsız aday olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in mal varlığını açıkladı...

 

Rusya, 15-17 Mart'ta başkanlık seçimlerine gidiyor. Yaklaşan seçimler öncesi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in mal varlığı açıklandı.

Rusya Merkez Seçim Komisyonu tarafından açıklanan bilgilere göre, Putin, St. Petersburg'da 78 metrekarelik bir daireye ve aynı şehirde 18 metrekarelik bir garaja sahip.

Putin'in 1960 model GAZ M21, 1965 model GAZ M21 ve 2009 model Niva marka arabaları da bulunurken, Rus lidere ait toplam 10 farklı banka hesabında 54,4 milyon ruble (yaklaşık 606 bin dolar) yer alıyor.

St. Petersburg Bankasında da 230 adet hissesi bulunan Putin, 2018'de başladığı devlet başkanlığı dönemini kapsayan son 6 yılda ise 67 milyon rublenin üzerinde gelir elde etti.

RUSYA’DA DEVLET BAŞKANLIĞI SEÇİMİ...

Ülkenin Federasyon Konseyi, Aralık 2023'te devlet başkanlığı seçiminin 15-17 Mart 2024'te yapılması yönünde karar vermişti.

Putin’in adaylığı Rusya Merkez Seçim Komisyonunca dün onaylanmıştı.

Seçim yarışına bağımsız aday olarak katılacak Putin, seçim kampanyasında Rus Parlamentosunun alt kanadı Duma'da yer alan "Birleşik Rusya" Partisi tarafından desteklenecek.

Rusya'da bir önceki devlet başkanı seçimi 18 Mart 2018'de yapılmış, Putin yüzde 76,69 oy alarak devlet başkanı seçilmişti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAYNAK: Ajanslar

 

Ukrayna'nın Rusya tarafından ele geçirilen Donetsk kentinde çatışmalar sürüyor. Ukrayna'nın şehre yönelik saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısının 27'ye yükseldiği açıklandı...

420835919 660328579412443 8157243534954727296 n d9d16

Ukrayna'nın Rusya tarafından ilhak edilen Donetsk şehrine yönelik dünkü saldırıların bilançosu artıyor.

Donetsk'in önde gelen lideri Denis Puşilin yaptığı saldırıda hayatlarını kaybedenlerin 27'ye yükseldiğini, yaralanan 25 kişinin tedavisinin sürdüğünü duyurdu. Puşilin, şehirde 1 günlük yas ilan edildiğini belirtti.

 

421234543 2262131997309323 5086701867559387837 n c6958

Puşilin ayrıca Donetsk, Gorlovka ve Makeeyevka'da 11 ev, Donetsk ve Gorlovka'da ise 9 sivil altyapı tesisi hasar gördüğünü belirtti.

Rusya haber ajansı Tass'ta yer alan habere göre gün içinde Ukrayna birlikleri tarafından toplam 27 bombardıman saldırısı rapor edildi ve 82 el ateş edildi. Ukrayna birlikleri 155 milimetre topçu sistemleri ve bir savaş drone'u kullandı. Donetsk, Gorlovka, Makeyevka ve Yasinovataya şehirleri bombardıman altında kaldı.

Öte yandan Ukrayna, Rusya'nın bir gün içinde Ukrayna'nın 9 bölgesinde 100'den fazla şehir, kasaba ve köyü bombaladığını duyurdu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAYNAK: Ajanslar

 

Kırgızistan'ın Kızıl-Su ilçesi yakınlarında ve Sincan sınır bölgesinde 7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin derinliği 28 kilometre olarak kaydedildi. Sarsıntı Hindistan ve Pakistan'dan da hissedildi.

 

417518931 907398904387152 5658101475124922077 n c7d01

ABD Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS)'nin açıklamasına göre, Kırgızistan'ın Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi ile olan sınır bölgesi yakınında yer alan Kızıl-Su ilçesinin 126 kilometre güneydoğusunda 7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin derinliği 28 kilometre olarak ölçüldü. Sarsıntı Hindistan ve Pakistan'dan da hissedildi.

Depremden yaklaşık yarım saat sonra bölgede 5,1, 5,5 ve 5,0 büyüklüğünde artçı sarsıntılar gerçekleşti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAYNAK: Ajanslar

 

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev, Ukrayna'nın Rus topraklarındaki füze fırlatma sistemlerini vurma girişiminin nükleer silah kullanma sebebi olabileceğini söyledi...

 

rusyareutersjpg SNlTXAhngUKt zT9oVgYjQ 7757f

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Medvedev, Telegram kanalından yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın "Rus topraklarındaki füze fırlatma sistemlerinin vurulması gerektiği" yönündeki açıklamasını değerlendirdi.

Bunun "saldırganlık" olarak kabul edileceğini belirten Medvedev, "Bu, meşru müdafaa hakkı değil, açıkça böyle bir devlete nükleer silah kullanmamız için sebeptir." ifadesini kullandı.

Rus ordusunun Ukrayna'daki askeri unsurlara sürekli saldırılar düzenlediğine dikkati çeken Medvedev, saldırılarda nükleer silah hariç çeşitli silahlar kullanıldığını aktardı.

Ukrayna Hava Kuvvetleri Komutanlığı Sözcüsü Yuriy İgnat, Rusya'nın S-300 füzelerini vurmak için kaynaklarının yetmeyeceğini ve bu nedenle Rus topraklarındaki fırlatma sistemlerinin vurulması gerektiğini dile getirmişti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAYNAK: Ajanslar

 

 

Uyuşturucu çetesi liderinin hapishaneden firar etmesinin ardından olağanüstü hal ilan edilen Ekvador’da silahlı grup, bir televizyon kanalının canlı yayınını bastı...

 

indir 552ff

Uzun süredir güvenlik kriziyle boğuşan Ekvador’da yayın yapan TC Television isimli kanala bir grup silahlı ve yüzü maskeli kişi tarafından baskın düzenlendi.

Kamuya ait olan kanalda canlı yayınlanan görüntülerde silahlı kişilerin televizyon kanalında çalışanları yere yatırdığı ve darp ettiği görüldü.

SPİKERİN CEBİNE PATLAYICI MADDE KOYDULAR

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, yüzlerini maskeyle kapatan kişilerin, stüdyoda bulunanları rehin aldığı, spikerin cebine patlayıcı madde koyduğu görüldü.

Görüntülerde ayrıca, gruptan bazılarının, kameraya ellerindeki el bombası dahil çeşitli patlayıcıları göstermesi yer aldı.

YAKALANDILAR

Ekvador Polis Teşkilatı Müdürü Cesar Zapata, televizyon stüdyosuna baskın düzenleyen silahlı kişilerin tamamının gözaltına alındığını bildirdi.

Kaç kişinin gözaltına alındığına dair bilgi vermeyen Zapata, "Bu, terör eylemi olarak değerlendirilmesi gereken bir harekettir" diye konuştu.

ÇETE LİDERİ FİRAR ETTİ, ÜLKE KARIŞTI 

Yaşanan bu olay, Ekvador'da ülkenin en büyük uyuşturucu çetesi liderlerinden Adolfo Macías Villamar'ın hapishaneden firar etmesinin ardından geldi.

Villamar'ın cezaevinden kaybolması üzerine 60 günlük olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi.

 (Adolfo Macías Villamar)

Yetkililer ülke genelinde geceleri sokağa çıkma ve toplanma yasağı kararı aldı.

Ülke basınına göre, OHAL kararının ardından suç örgütleri çok sayıda polisi kaçırdı ve araçları ateşe verdi.

 

indir 1 62460

Kuzeyde bazı şehirlerde araçların kundaklandığını ülkede Ulusal Adalet Mahkemesi Başkanı'nın evinin yakınında da bir patlama meydana geldiği ifade ediliyor.

"Los Choneros" çetesinin elebaşı Jose Adolfo Macias Villamar'ın 7 Ocak'ta Guayaquil kentinde bulunan hapishaneden kaçtığı bildirilmişti. Macias, 2011'de aralarında cinayet ve uyuşturucu kaçakçılığının da bulunduğu çeşitli suçlardan 34 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAYNAK: Ajanslar

 

Gazeteler