head
2183026 810x458 75f08
Salı, 04 Ağustos 2020
Ali Dulum

Ali Dulum

DAĞARCIK

E-posta: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Çarşamba, 01 Temmuz 2020 16:46

CORONAVİRÜS SÜRECİNDE SOSYAL İZOLASYON

İnsanlık tarihinin dönüm noktalarından birini yaşıyoruz... Coronavirüs bir laboratuvarda üretildi ya da kendiliğinden var oldu. Bunun bir önemi yok artık. Gerçekte Coronavirüs var ve insanlığın geleceğine bu virüs üzerinden yön verilecek.Çin'den başlayıp dünyayı saran Kovid-19 pandemisi nedeniyle ülkelerin, şehirlerin hatta köylerin bile sınırları kapatıldı. Her çeşit aktivite sonlandırılarak ticari faaliyetler askıya alındı. Uluslararası toplantılar, kongreler, eğitim faaliyetleri, büyük spor yarışmaları, kültür ve turizm ziyaretleri, festivaller ve fuarlar iptal edildi.Kimi etkinlikler sanal ortama aktarıldı. Coronavirüs salgını insanlığı daha önce hiç deneyimlemediği zorunlu bir sosyal izolasyon sürecine soktu.
Perşembe, 11 Haziran 2020 13:24

YENİ SOSYALİZM KAPIDA

2019 yılının 2020 ve sonraki dönemlere hediyesi Coronavirüs. Bu coronavirüs ile hayatımız şimdiden farklılaştı.Maske takma, dezenfektan kullanma, fiziksel mesafeyi koruma olmazsa olmazlarımız oldu. Coronavirüs salgını mevcut sistemin(kapitalist) yetersizliğini ve acımasız yüzünü açık hale getirdi. Ne büyük devletler ne çok uluslu şirketler coronavirüsle baş edemiyor.Kapitalist sistemin temel yapılarının ve kurumlarının özellikle sağlık alanında ne kadar yetersiz olduğu görüldü. 
Atatürk çok yönlü bir liderdir.O sadece bir devlet adamı, ordu komutanı değil; iyi biröğretmen, ziraatçı ve derin bir düşünce adamıdır.Oldukça zengin bir düşünce dünyasınasahip olan Atatürk'ün hakim olduğu alanlardan biri de din alanıdır...
Çarşamba, 29 Nisan 2020 18:40

TARIM STRATEJİK BİR SEKTÖRDÜR..

Neoliberal politikaların egemen olduğu Coronavirüs öncesi dünyada tarım, stratejik bir üründür. Dünya siyasetine egemen ülkeler ve küresel şirketler için "gıda" dünyayı yönetmenin en önemli enstrümanıdır. Büyük şirketler, az gelişmiş ve yoksul ülkelerin topraklarını ya işgal ederek ya da satın alarak, insanları hem gıda açısından kendilerine bağımlı kıldılar hem de kendilerine pazar oluşturdular.
Perşembe, 16 Nisan 2020 20:12

COVID-19 ve EKONOMİK BELİRSİZLİK

Dünyanın daha önce hiç bilmediği hiç tecrübe etmediği büyük bir sağlık sorunu ile karşı karşıyayız.Evet dünya daha önce de İspanyol nezlesi, veba, SARS gibi hastalıklarla karşılaştı ve bir şekilde bu durumlarla başa çıkmayı başardı.Şu anda da insanlar Coronavirüs kaynaklı salgın ile mücadele ediyorlar ve elbette insanoğlu bunu da aşacak ve neslini sürdürmeye devam edecektir.
Page 1 of 9

Gazeteler

Designed by: Masoud