head
2183026 810x458 75f08
Perşembe, 29 Ekim 2020

Yaşam-Magazin

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin 1. Olağan Edirne İl Kongresi’nde konuştu. Ekonomik krize geniş yer ayıran Babacan şunları söyledi:

 

Bulgaristan’ın para birimi 1 Leva, 5 Türk Lirasına yaklaştı

 

Bugün çarşı ziyareti yaptık. Lokantalara uğradık. Garson arkadaşlar diyor ki: “Eskiden Bulgarlar gelirdi, bize Leva bahşiş bırakırdı. Paranın hiçbir değeri olmadığı için onu çöpe atardık”. Bugün Leva neredeyse 5 Lira, şimdi “Keşke Bulgarlar gelse de biraz Leva harcasalar” diye esnafımız dört gözle Bulgar komşularımızı bekliyor. Bulgaristan’ın para birimiyle Türkiye’nin para birimini karşılaştırıyoruz. İşler nereden nereye geldi. Türk Lirasının bütün bir coğrafyada güvenilir bir para birimi olduğu dönemi yaşadık. Parayı pul yaparsanız, aynı ülkenin itibarı gibi paranın değerini bu hale getirirseniz vatandaşımızın gelecekle ilgili ümitsizliğine de katlanmak zorunda kalırsınız.

 

50 milyar faiz ödemek mi yoksa 179 milyar faiz ödemek mi faizcilik?

 

Biz ekonomi yönetiminden ayrıldığımızda Türkiye’nin faiz ödemesi 53 milyar liraydı. Devletin ödediği faiz bu. Bu yıl tam 137 milyara çıkmış durumda. Gelecek yıl 179 milyara çıkacağını şu anda Meclis’te görüşülen bütçede ilan etmiş durumdalar. Hani siz faize karşıydınız? Hani önceki Merkez Bankası yönetimiyle uğraşıp duruyordunuz. “Faizci bunlar” diyordunuz. Arka arkaya 50 milyar civarında faiz ödemek mi faizcilik, bu sene 137, gelecek sene 179 milyar faiz ödemek mi?

 

Dünyada paranın en bol olduğu dönemde insanımızı perişan ettiniz

 

Diyorlar ya bazen bizim için, “Zamanında dünyada para boldu, bunlar oturduğu yerden ekonomiyi iyileştirdi”. Öyle değil. 2002’de Amerikan Merkez Bankası bilançosu 800 milyar dolar. Bugün 7 trilyon vermişler. O günkü dolar maliyeti yüzde 4 buçuk. Bugün yüzde 0’ın az üstünde. Avrupa Merkez Bankasına bakıyorsunuz, o da yaklaşık 800 milyar eurodan 7 trilyon euroya çıkartmış. Maliyeti eksi…

 

Dünyada paranın en bol olduğu dönemde bu ülkeye böylesine yoksulluk çektirmek, esnafı kan ağlatmak, çiftçiyi perişan etmek bu ülkenin kaderi değil. Bu düzelir ve çabuk düzelir. Bırakın elin parasını, kendi insanımız, kendi yatırımcımız ürküyor. İnsanlar ürkünce yatırım yapmaz.

 

Kurumları bir ayda ayağa kaldıracağız

 

Doğmamış çocuklarımıza kadar her birimizi borca sokan Varlık Fonu’nu kapatacağız. Merkez Bankası, TÜİK ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme (BDDK) gibi tüm kurumları bir ayda yeniden ayağa kaldıracağız.

 

Bu ülkeyi normalleştireceğiz

 

Özgürlükleri askıya aldılar, biz özgürlükleri askıdan indireceğiz. Adaleti askıya aldılar, biz adaleti askıdan indireceğiz. Demokrasiyi askıya aldılar, biz demokrasiyi askıdan indireceğiz. Halkımızı ekmek parasına muhtaç eden bu yönetime son vereceğiz. Normalleştireceğiz bu ülkeyi.

 

Pahalı ve yavaş internete son vereceğiz

 

Türkiye Avrupa’nın en yavaş internetini kullanıyor. Dünyada 175 ülke arasında internet hızımız 101. sırada. Gençlerimiz hem eğitimde hem de sosyal hayatta tamamen dünya ile entegre yaşamak istiyor. Ama bu yavaş internetle ve bu pahalılıkla mümkün değil. Hem bilgi çağı deyip hem pahalı ve yavaş internet hizmeti sağlamak devletin yapacağı iş değildir.

 

Gençlere ücretsiz internet sağlayacağız. İnternet hizmetini ülke genelinde hızlı ve uygun ücretle sunacağız. 

 

 

 

 

Alanya Güneşi Haber merkezi

CHP’li Öztrak: CHP’nin yayımladığı ’21 Soruda FETÖ’nün Siyasi Ayağı’ adlı kitapçık toplatıldı... 

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, CHP tarafından yayımlanan ’21 Soruda FETÖ’nün Siyasi Ayağı’ isimli kitapçığın basımı, dağıtımı ve satışına yasak getirildiğini; kitaplara el konulmasına ve toplatılmasına karar verildiğini açıkladı. 

chp yayimlamisti 21 soruda fetonun siyasi ayagi kitapcigi toplatildi M9hVUxEP ee54f

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, parti genel merkezinde açıklamalarda bulundu. Öztrak, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 11 Şubat 2020'de TBMM'de yaptığı konuşmanın resimli halinin ve CHP'li vekillerin Meclis kürsüsünde FETÖ konusunda söylediklerinin özet halinde yer aldığı ‘21 Soruda FETÖ'nün Siyasi Ayağı' isimli kitapçığın toplatıldığını söyledi.

s 7a2b08878f417254ef32c27d4462762b32e7bb3b d5fb2

“12 EYLÜL DARBECİLERİNİ HATIRLATAN BİR ÜSLUPLA…”

Bugün öğle saatlerinde parti genel merkezine ve bir il başkanlığına bir mahkeme kararı tebliğ edildiğini söyleyen Öztrak, “Karar, bir Cumhuriyet Halk Partisi kitapçığına basım, dağıtım ve satış yasağı getirilmesi ile ilgilidir. Yetmemiştir, 12 Eylül darbecilerini hatırlatan bir üslupla kitaplara el konulmasına ve toplatılmasına da karar verilmiştir. Toplatılmasına karar verilen Cumhuriyet Halk Partisi tarafından yayımlanmış, '21 Soruda FETÖ'nün Siyasi Ayağı' adlı şu (elinde göstererek) kitapçıktır” diye konuştu. 

oztrak2 7095e

“NERESİNDE HALKI KİN VE DÜŞMANLIĞA SEVK VARDIR?”

Bu kitapçığın, Kılıçdaroğlu'nun TBMM kürsüsünde 11 Şubat 2020'de yaptığı konuşmanın resimli hali olduğunu ifade eden Öztrak, şunları söyledi;

*Yine bu kitapçıkta Cumhuriyet Halk Partisi'nin FETÖ konusunda yıllardır TBMM kürsülerinden yaptığı eleştiriler özet olarak vardır.

Şimdi soruyorum: Bu kitabın neresinde halkı kin ve düşmanlığa tahrik vardır? Bu kitapta yer alan 25 Ağustos 2004 tarihli uygulanmayan Milli Güvenlik Kararı mı halkı kin ve düşmanlığa tahriktir?

*Bunu mu yayımlamak halkı kin ve düşmanlığa tahriktir? Ya da bu kitapta yer alan, birçok AKP Sözcüsünün çok daha önce basına yansımış sözleri mi halkı kin ve düşmanlığa sürüklemektedir?

yurt b86f7

“İLK SANDIKTA BİLETİNİZİ KESECEK”

*Bu çerçevede bu kitabın toplatılması, yasaklanması ana muhalefet partisinin siyasi faaliyetine yargının ağır bir müdahalesidir.

*Bir ülkede demokrasi yoksa, hukukun üstünlüğü yoksa vatandaşın can ve mal güvenliği de olmaz, milletin tenceresi dolmaz, karnı doymaz, ülkemizin uluslararası itibarı olmaz, dünyada sözü dinlenmez.

*Artık milletimiz yaptıklarınızı görüyor, söylediklerinizi duyuyor, sabırsızlıkla önüne gelmesini beklediği ilk sandıkta biletinizi kesecek, yerinizi gösterecek, evlerinize gönderecek. 

 

CHP-Cumhuriyet Halk Partisi Alanya İlçe başkanlığı Haftalık Olağan İlçe Yönetim Kurulu toplantısını bugün gerçekleştirdi...

İŞTE CHP ALANYA İLÇE BAŞKANI COŞKUN KARADAĞ'DAN GÜNDEME DAİR SATIR BAŞLARI...

--Başkan Muhittin Böcek İyileşiyor.

--Hayat Pahalılığı insanları çöpten beslenmeye itti.

--Turizm çalışanlarını karanlık günler bekliyor.

--Erken seçim çağrısını bizde yineliyoruz.

--Ak Parti artık ülkeyi yönetemiyor.

 

CHP ALANYA 21 EKİM 2020 3 KARADAĞMASKESİZ122197060 338815853882676 3790677879754890006 n a9aaa

CHP Alanya İlçe Başkanı Coşkun Karadağ

 

 

BAŞKAN MUHİTTİN BÖCEK UYANDIRILDI VE İYİLEŞİYOR...

CHP Alanya ilçe  binasında düzenlenen toplantıya, İlçe Başkanı Coşkun Karadağ başkanlık etti. Önce Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in sağlık durumu hakkında bilgiler veren  Başkan Coşkun Karadağ; "Alanya CHP ilçe örgütü olarak Antalya ya,başkanımız Muhittin Böcek'in tedavi gördüğü hastaneye gittik.kendisini göremesek de,manevi destek-dua ve varlığımızla yanında olduğumuzu bilsin istedik.Branşlarında çok iyi doktorlar Başkanımızla özel ilgileniyor ve yakında başkanımız tamamen iyileşip görevinin başına dönecek."diyerek Dün geceden beri yaygın medya ve Antalya medyasında çıkan haberlerin doğruluğunu destekledi. 

KARADAĞ: "PAZAR YERLERİNDE ÇÜRÜK MEYVE-SEBZE TOPLAYAN,ÇÖPTE YİYECEK ARAYAN İNSANLARIMIZ ÇOĞALDI"...

Hayat pahalılığının had safhaya ulaştığını belirten  CHP Alanya ilçe başkanı Coşkun Karadağ, “Hayat pahalılığının pandemi ile çok daha hızlanması bizleri büyük bir sıkıntıya sokuyor. Çünkü bu böyle devam ettiği müddetçe birçok insan mağdur olacak. Çöp bidonlarında yiyecek arayan insanlarımıza rastlıyoruz bazen.Yoksullaşan insanlarımız akşamları pazarda artan çürük sebze ve meyveleri toplayıp evine götürüyor.Bu da bizleri kahrediyor. Turizm sezonu sona eriyor. Turizm sektöründe çalışan bu kışı nasıl geçirecek? Çalışanları sıkıntılı bir dönem bekliyor. Bu konuda genel merkezimizin ve genel başkanımızın merkezi hükümete çözüm önerileri var. Eğer bu öneriler dikkate alınır ise, işçiler biraz daha rahat içerisinde olacak” dedi.

 

BAŞKAN KARADAĞ: "AK  PARTİ  ARTIK ÜLKEYİ YÖNETEMİYOR"...


Hükümetin artık ülkeyi yönetemediğini vurgulayan başkan Coşkun Karadağ, “Ülkemizin artık yeni bir hükümete ihtiyacı var. 2023 yılı bugün kü konumumuzdan çok daha kötü olacak. Bile bile bir kötülüğü teşvik ederek buna devam edilmesi hiç de akla mantığa uyacak olay değil. 2023 bugünden daha kötü olacaksa bugünden tedbir alınmalı. CHP son kurultayında ‘İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi’nde bugünkü birçok çıkmazın çözüm önerilerini sundu” diye konuştu.

 

 

 

 

HABER: Uğur AKDAĞ

Turizm işçisinin zor durumda olduğunu belirten İYİ Parti  Alanya İlçe Başkanı Alper Arıkan, çözüm için 5 madde sıraladı. Turizmin sorunlarını konuşmak için herkesi masada toplanmaya da davet eden Arıkan, önerisini sundukları 5 maddenin sezonluk turizm işçileri için can suyu olacağını söyledi... 

İYİ Parti  Alanya İlçe Başkanı Alper Arıkan, ilçedeki siyasi parti, STK ve sendikaları turizmin sorunlarını konuşmak için bir araya gelmeye davet etti. Parti binasında açıklamalarda bulunan Arıkan, turizm işçileri ve işverenlerinin yaşadığı sorunlara değindi. Covid-19 nedeniyle geç ve yarım başlayan sezonun sona erdiğini belirten Arıkan, “Bazı işverenler 2020 sezonunda faaliyet gösteremedi. Günü kurtarabilmek için faaliyet gösteren işletmeler ise zararla karşılaştı. İşveren için de işçi için de hem çalışma bakımından hem de sağlık açısından zor bir sezon oldu. Bu durumda esnafımız gibi büyük turizm işverenleri de ne yazık ki zor durumda. Adeta borç batağındalar. Ortalama yüz işçinin çalıştığı büyük ekmek kapısı olan oteller çok zor bir kış sezonuna girecek” dedi.

 KİLİT 2 103290684 2503373829973826 2659592703808804732 n b0a9b


"SEZONLUK İŞÇİLER AÇLIĞA İTİLECEK"...
İYİ Parti İlçe Teşkilatı insan kaynakları ekibinin yapmış olduğu çalışmalar neticesinde turizm işçilerinin yaşadığı sorunları Alanya kamuoyuna duyurmak istediklerini aktaran Arıkan, “Sezonluk çalışan işçilerde genel kanı işin nişan ayında başlayıp ekim ayı sonunda son bulacağı yönündeydi. Bu nedenle Kısa Çalışma Ödeneği’ne başvurulmuş, sezonluk personellerin geçen yıl askıya alındığı tarihte tekrardan iş sözleşmelerinin askıya alınması, yani Kısa Çalışma Ödeneği’nin sonlandırılması genel fikir kabul ediliyor. Sezonun geç başlaması ve Kısa Çalışma Ödeneği’nin brüt ücretinin yüzde 60 tutarında ödenmesiyle zaten gelir kaybı yaşayan sezonluk işçiler bir de sezon sonu ödenekleri kesilince daha da zor durumda kalacak. Bugün asgari ücret ile geçinmek süper kahramanlıktan daha zorken, asgari ücretten daha düşük ücret alan sezonluk işçiler açlığa itilecek. Ayrıca sezonluk işçiler mevsim sonunda askıya alınmadıklarından ve son 3 yılda 600 prim günü şartını sağlayamadıklarından işsizlik ödeneğinden de faydalanamıyor. Biz sezonluk turizm olan bir bölgede yaşamıyor muyuz? Nerede ise açılan tüm tesisler 17 Nisan sonrası, hatta haziranda, temmuz aylarında açılmadı mı? Haziran, temmuz aylarında zaten 3 aylık gecikmeyle başlayan sezonda turizm işçileri ne olacak? Bu konuda birkaç öneri hazırladık. Turizm işçilerini psikolojik olarak rahatlatmak adına uzatma yetkisi verilen Kısa Çalışma Ödeneği tekrardan değerlendirme koşuluyla ilk olarak 2021 Nisan ayına kadar uzatılmalı. Sezonluk turizm işçileri tekrar askıya alınıp ödeneklerini kaybetmeleri yerine ödenekte tutulmalı. Kış dönemi diye adlandırılan sürelerin de işverenleri rahatlatmak adına kıdem ve yıllık izin süresinden sayılmaması gerekiyor. 17 Nisan’dan sonra işe girenlerin nakdi ücretsiz izin desteğinden faydalanması, iş akdi sonlanmadan önce 60 gün çalışmış ve son 3 yılda 450 gün prim günü olanların iş akdi sonlansa da nakdi destekten faydalanması, son olarak da belirli süreli sözleşmeyle çalışanların sözleşmeleri sona erdiğinde son 120 gün ve 3 yılda 600 gün yerine 60 gün ve 3 yılda 450 gün şartı ile işsizlik ödeneğine hak kazanmaları gerekiyor. Önerisini sunduğumuz 5 madde sezonluk turizm işçileri için can suyu olacak ve sektördeki kalifiye işçi kaybını bir nebze de olsa azaltacak diye umut ediyorum” diye konuştu.

KİLİTkonakli esnaf turist olmadigindan kepenk kapatti h798 46953 f6933


"BİR RAPOR HAZIRLAYALIM VE GEREKLİ MECRALARA İLETELİM"...
Siyasi partileri, STK ve sendikaları turizmin sorunlarını konuşmaya davet eden Arıkan, “Turizm bölgemiz için hayati önem arz eden bir sektör. Gelin siyasi rekabetimizi bir kenara bırakalım. Türkiye Cumhuriyeti ile problemi olmayan bölgemizin tüm siyasi partileri ile bir masaya oturalım. Odaları, STK’ları, dernekleri, sendikaları davet edelim. Turizmin sorunlarını masaya yatıralım. Yapılabilecek olanları konuşalım. Turizm işçi ve işverenleri için bir rapor hazırlayalım ve gerekli mecralara iletelim. Şehrimize, işçimize, esnafımıza sahip çıkalım. Bizler kadrolarımızla elimizi taşın altına koymaya hazırız. Hep beraber turizmin sesi olabiliriz” ifadelerini kullandı.

İYİ PARTİ MAHALLE BAŞKANLARI MAZBATA 1 122057252 2771383716522247 8290051800547463714 o 911b1

Toplantı sonunda mahalle başkanlarına mazbataları takdim edildi. 

İYİ PARTİ MAHALLE BAŞKANLARI MAZBATA 2 121920458 2771383633188922 8030052695141200413 o 99602

 

 

 

Alanya Güneşi Haber Merkezi

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, dün partisinin 1. Olağan Karabük İl Kongresi’nde konuştu...
 
 
Sözlerine Azerbaycan’ın bağımsızlığının 29. yıl dönümünü kutlayarak başlayan Babacan şu ifadeleri kullandı:
 
Büyük çoğunluk “böyle olmasını istememiştik” diyor
 
 
 
Şu anda iktidarda olan parti, bundan 18 yıl önce, “altta kalanlar” adına yola koyularak geniş bir toplum kesiminin desteğini aldı. 28 Şubat sürecinden sonra, içinden geldikleri kesimlerin ezilmesine itiraz olarak ortaya çıkan bir partiydi. Ancak bugün, tek bir sesin bütün sesleri bastırdığı bir ülke yarattı. Bu harekete destek verenler, devran dönsün ve aynı adaletsizlikler bu defa başkaları tarafından yaşansın istememişti. Ben buradan, büyük umutlarla iktidara taşıdığı o siyasi hareketin icraatlarını artık içine sindiremeyen, o yüce gönüllü insanlara sesleniyorum:
 
BCdeva partisi genel baskani babacan karabuk te konustu 0d9a1
 
Gelin, eski mağdurların yeni mağduriyetler karşısında kayıtsız kalmayacağını gösterelim.
 
Gelin, bu haksızlığa, bu zulme birlikte karşı çıkalım.
 
Gelin, kendi fikrinden olmayanları hain ilan edenleri durduralım.
 
Gelin toplumu, ikiye bölen, ötekileştiren, susturmaya çalışanlara “artık yeter” diyelim.
 
 
 
 
Gerçek milliyetçilik eşit, adil ve özgür bir ülke inşa etmektir...
 
 
 
Bugün ülkeyi yönetenler uyguladıkları politikaların başına “milli” gibi “yerli” gibi sıfatlar ekliyor ama uyguladıkları politikaların millilikle de yerlilikle de alakası yok. Onların sözde milliyetçiliğin arkasına sığınıp yaptığı her şey milletimizin zararına. Biz onların bu dar, kapalı, ulusalcı anlayışla toplumu ayrıştıran, kendi içinde kutuplaştıran ve belli kesimleri ötekileştiren milliyetçilik tanımını reddediyoruz.
 
 
 
Gerçek milliyetçilik, her bir vatandaşın kendi hak ve özgürlüklerini doyasıya yaşayabileceği bir ülke yaratmaktır. Gerçek milliyetçilik, bu ülkede yaşayan herkesin başını dik tutabilmesini sağlamaktır. Gerçek milliyetçilik, vatandaşının çocuğunun geleceğinden kaygı duymadan başını yastığa koymasını sağlamaktır. Gerçek milliyetçilik, “ulusal çıkar” gibi bahanelerle insanların canıyla alay etmemektir. Gerçek milliyetçilik, gençlerin hayallerini çalmamaktır. Biz DEVA Partisi olarak, bu ülkenin haysiyetli insanlarına yakışır, eşit, adil, özgür bir ülke inşa etmek için geliyoruz.
 
 
 
 
İktidarın keyfi kararları ülkenin geleceğini karartıyor...
 
 
 
Bugün yaşanan tüm sorunların çözümü ancak ve ancak bu milletin, çalışanların ve yatırımcıların geleceğe güvenle bakmasıyla mümkündür. Oysa ülkeyi yönetenlerin artık güven ortamını tesis etme imkanı kalmadı. Bu yönetim başta olduğu sürece yatırımcı yatırım yapmaktan çekinecek, yeni istihdam oluşmayacak, işsizlik sorunu artmaya devam edecek. Güven olmayan ülkede döviz artar, işsizlik artar, yoksulluk artar.
 
 
 
Devlet yönetimi emanettir...
 
 
 
Vatandaşın bütün özgürlüklerini elinden zaten alıyorsunuz. Ekonomiyi batırdınız. Bunlar yetmedi, vatandaşın sağlığına göz diktiniz. Semptom göstermeyenleri sadece Dünya Sağlık Örgütü‘yle paylaşıyorsunuz. Ya siz bu ülkenin insanlarından ne istiyorsunuz? Devlet yönetimine emanet gözüyle bakmayanlardan korkun. Her kim ki ‘ben’ demeye başlar, ondan sonra hatalar birbirini kovalar.
 
 
 
Babacan, konuşmasının ardından Karabük’teki esnafla sohbet etti. Ardından Karabük il binasının açılısını gerçekleştirdi. 
 
 
 
 
 
 
HABER: Halime Yağmur AKDAĞ

Gazeteler

Designed by: Masoud