head
2183026 810x458 75f08
Cumartesi, 15 Haziran 2024

Turizm

 

Türkiye’nin önemli tatil noktalarından biri olan Alanya, bayram döneminde yüzde 100 doluluğa ulaştı...

Rezervazyonsuz gelinmemesi konusunda uyarılarda bulunan Alanya Turistik Otel İşletmecileri Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, dolandırıcılara karşıda uyarılara da bulundu.

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Alanya’da tesisler yüzde 100 doluluğa ulaştı. Kurban Bayramı tatilini Alanya’da geçirmek için rezervasyonsuz gelecek misafirleri ALTİD Başkanı Burhan Sili uyardı. Alanya’da tatil yapacak olanların rezervasyonsuz gelmemeleri gerektiğini belirten Başkan Sili, “Bayram dönemi ile alakalı olarak daha önce de ifade etmiştik. Bölgemizdeki tesislere rezervasyon yaptırmak isteyen misafirlerimiz mutlaka sitelerin güvenilir olduğundan emin olmalılar. Bilinen acenteler ile irtibat kurmalılar ya da direkt otelle irtibat kurarak rezervasyonlarını yaptırmalılar sıkıntı yaşamamak için. Hepsinden önce rezervasyon yaptırmalılar. Bayram döneminde doluluk oranımız yüzde 100’e ulaştı. Rezervasyonu olmadan Alanya’ya gelenler ile alakalı yer bulma ciddi bir sorun” dedi.

alanya dolu 2 b9fa0

 SAHTE SİTELERE DİKKAT...

Tatil için rezervasyon yaptıracak kişilerin dikkat etmeleri gereken noktaları anlatan Başkan Sili, “Sahte siteler yapılıyor. Sanki bir acenteymiş ya da o otelin kendi sayfasıymış gibi siteler yapılıyor. Bunlar üzerinden para transferleri gerçekleştiriliyor. Ne yazık ki misafir kapıya geldiğinde rezervasyonunun olmadığını öğreniyor. Bunu daha önceki senelerde çok kez yaşadık. Mutlaka güvenilir acenteler, otelin kendi sitesiyle irtibat kurma gibi yollar kullanılmalı. Otelin kendisiyle sitesine girildiğinde adresi ve telefon bilgileri yer alıyor. İki kere konuyu kontrol etmelerinde fayda var” ifadelerini kullandı.

‘ALANYA TAMAMEN DOLDU’...


Bölgenin tamamen dolduğunu ifade eden Başkan Sili konuşmasının devamında şunları kaydetti:
“Şu aşamada doluluk oranımız yüzde 100’e ulaştı. Bugün, yarın gelenler ne yazık ki yer bulamayacaklar. Farklı bölgelerde, tatil yapmak istemeyecekleri tesiste kalmak zorunda kalabilirler. Genel olarak bölge tamamen dolmuş durumda.”

 

 

 

 

 

 

 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kapsamında yaklaşık bir yıl önce faaliyetlerine başlayan Deniz ve Kıyı Yönetimi Şube Müdürlüğü'nü ziyaret etti. Başkan Böcek Antalya’nın ilk deniz süpürgesini Akdeniz’e indirdi...

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kapsamında Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, yaklaşık bir yıl önce kurulan Deniz ve Kıyı Yönetimi Şube Müdürlüğü’ne ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarete Vali Yardımcısı ve Hudutlar Mülki Amiri Suat Seyidoğlu, Sahil Güvenlik Antalya Grup Komutanı Yarbay Dr. Murat Sezgin, Sahil Güvenlik Okul Komutanı Albay Engin Kuntay, Deniz Ticaret Odası Antalya Şube Başkanı Ahmet Çetin, Antalya Bölge Liman Başkanı Mustafa Yılmaz ve Qport Genel Müdürü Özgür Sert de katıldı.

Denizler Hepimizin...

Deniz ve Kıyı Yönetimi Şube Müdürlüğü’nün denizlerin temiz tutulması noktasında önemli çalışmalara imza attığına değinen Başkan Böcek, “Antalya’mızda denizimizi, doğamızı tüm kurum kuruluşlarla birlikte korumaya devam ediyoruz. Çevreyle ilgili, arıtmalarımızla ilgili ne gerekiyorsa gereğini yapıyoruz. Antalya, ülkemiz hepimizin. Denizler hepimizin. Bu güzel günü tekrar kutluyorum” dedi.

Büyükşehir Denizleri İzleyecek...

Başkan Böcek’in konuşmasının ardından Deniz ve Kıyı Yönetimi Şube Müdürlüğü’nde görevli mühendis Kemal Özgün müdürlüğün çalışmaları hakkında bilgi sundu. Deniz kirliliğini önleme çalışmalarını anlatan Özgün, Büyükşehir Belediyesi’nin ihale aşamasına gelen “Elektronik Gemi Denetleme Sistemi” hakkında bilgiler verdi. Özgün, “Doğuda Beşgöz Deresi Batıda ise Göynük Çayını birleştiren hattın içi belediyemizin sorumluluk alanında. Bu alanı 20 tane çok yüksek çözünürlüklü kamera ve termal kamera, radar ve AIS cihazıyla tarayıp, görüntüleri Tünektepe’ye radyolink ile güvenli bir hatla ileteceğiz. Radyolinkteki hatları da Deniz ve Kıyı Yönetimi Şube Müdürlüğümüze aktarıp, izleyeceğiz” diye konuştu.

Denizler Güvenli Hale Gelecek...

Söz konusu kameraların suyun altındaki akaryakıt boru hattını bile görebildiğini söyleyen Özgün, “Kentimizi bu şekilde deniz kirliliği konusunda güvenli bir hale getireceğiz. Bu sistem deniz kirliliğinin yanında deniz kazalarını çözme konusunda da bize yardımcı olacak. Yapay zeka, AIS görüntüsü ve radar görüntüsünü üst üste koyup, deniz kirliliğini bize haber verecek. Termal kamera görüntüsü ile bir gemi değişik ısıda bir su denize bıraktığı zaman farklı renk tonlarında görebileceğiz. Bir gemi denize atık su bırakıyorsa bu görüntülerle idari işlem yapmamız yeterli olacak” dedi.

Deniz Süpürgesi Akdeniz'e İndirildi...

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Kabotaj Bayramı’nda Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Antalya’nın ilk deniz süpürgesinin denize indirilmesi törenine de katıldı. Başkan Böcek, Büyükşehir Belediyesi Deniz ve Kıyı Yönetimi Şube Müdürlüğü’ne ait ABB Mavi 07 adlı deniz süpürgesini Balıkçı Barınağı’ndan vinçle Akdeniz’e indirdi.

“Antalya demek turizm, deniz, kum, güneş demek” diyen Başkan Böcek, “Denizimizi daha temiz tutmak için Antalya’nın ilk deniz süpürgesini Akdeniz’le buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Daha önce Boğaçayı’nda benzer bir çalışma yapmıştık. Antalyamızı, çevre dostlarımızla, denizcilerimizle, tüm kurum kuruluşlarla, oda başkanlarımızla, sivil toplum örgütlerimizle ve çalışma arkadaşlarımızla beraber denizlerimizi korumaya denetlemeye devam edeceğiz. Hep sağlıklı güzel günlerde tertemiz denizlerde buluşmak dileğiyle” ifadelerini kullandı.

Güneş Enerjili...

Antalya’da deniz çöpleriyle mücadele kapsamında Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan ABB Mavi 07 isimli deniz süpürgesi deniz yüzeyindeki fiziksel çöpleri toplayacak. Güneş enerjisinden de faydalanan deniz süpürgesi, su altındaki yosunları biçebiliyor, polen, müsilaj ve petrol türevi atıkları da toplayabiliyor.

 

 

 

HABER: Ayten YILMAZ

 

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı dolayısıyla gerçekleştiren mavi bayrak töreninde “Bu kıyılarda Muratpaşa Belediyesi koordinasyonuna çakıl taşı tahsis edilse o da mavi bayraklı olur. Biz o titizliği, o duyarlılığı gösteririz” diye konuştu...

Antalya’da Muratpaşa Belediyesi’nin kentin doğa harikası falezlerinin denizle buluştuğu noktada yer alan Erenkuş, Erdal İnönü Kent Parkı, İnciraltı, Mobil ve Konserve Koyu falez plajlarına mavi bayrakları törenle teslim edildi. 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nda düzenlenen tören, belediyenin Konserve Koyu Falez Plajı’nda gerçekleşti. Törene Başkan Uysal eşi Ümran Uysal’la birlikte katıldı.

uysal ödül 2 720dd

ÜST ÜSTE 7’NCİ ÖDÜL...

Saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende TURÇEV Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Kuru, günün en büyük gururlarından birinin de Muratpaşa Belediyesi’nin üst üste 7’nci kez En İyi Çevre Eğitim Etkinlikleri ödülünü alması olduğunu söyledi. Kuru, “Ben de Muratpaşa’da yaşayan biri olarak ayrı bir gurura sahibim. Sayın Başkanım, sizi yürekten kutluyorum” dedi.

33 KRİTER...

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Antalya İl Koordinatörü Mustafa Ergiydiren, mavi bayrak ödülünün sezon başında ve ortasında sahada yapılan kontroller sonucunda 33 kriteri yerine getiren plajlara verildiğine dikkat çekti. Ergiydiren, “Mavi bayrak ödülü her sene yenilenen ve her sene kontrol edilen bir ödüldür. Sayın Başkan Ümit Uysal’a ve değerli ekibine bu kondisyonda ve bu kararlılıkla süreci yürüttükleri ve kalite anlamında üzerine koyan çalışmalar yaptıkları için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

uysal ödül 3 92eac

VATANSEVER İNSANLARIN ESERİ...

Başkan Uysal, ise Türkiye için başarının uzun vadeli düşünen vatansever insanlar sayesinde yakalandığını söyledi. Günü kurtarma hedeflerinin, popülist yaklaşımların başarı çıtasının çok düşük olduğuna dikkat eken Başkan Uysal, “90’lı yılların başında Abdülkadir Ateş, Turizm Bakanı olarak görev aldı. Ve mavi bayrak sistemine sivil bir vakıf üzerinden akredite olduk. Ve hala bunun deyim yerindeyse ekmeğini yiyoruz. Siyaset dışı bir alan. İşte bu vizyoner, uzun vadeli düşünen vatansever insanların eseri” diye konuştu.

uysal ödül 4 d2d33

İKLİM KRİZİNE DİKKAT ÇEKTİ...

Mavi bayrak ödülünün dünya çapında bir standardı belirlediğini aktaran Başkan Uysal, ancak bugün denizlerin, temiz su kaynaklarının bugün tehdit altında olduğunu söyledi. Bu anlamda çevre alanında gerçekleştirilen çalışmaların ihtiyari bir faaliyet olmaktan çıktığına dikkat çeken Başkan Uysal, “Hayatımızı savunma, günlük yaşamımızı, gıda hakkımızı savunma, var olma hakkımızı savunmaya dönüştü. Bu yolculukta beraber olduğunuz için hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

ARKA PLANDAKİ KAYGILAR...

Muratpaşa Belediyesi’nin Antalya’nın doğa harikası falezlerinin denizle buluştuğu noktada mavi bayraklı 5 plajının bulunduğunu aktaran Uysal, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu kıyılardaki 10 plaj daha bizim koordinasyonumuzda olsa hepsi mavi bayraklı olur, inanın. Talep de ediyoruz ama bazı kaygılar arka planda etkiliyor. Alamıyoruz. 6’ncıyı alamadık. 8 kere müracaat etmemize rağmen, 10 kere müracaat etmemize rağmen. Eğer bu kıyılarda Muratpaşa Belediyesi koordinasyonuna çakıl taşı tahsis edilse o da mavi bayraklı olur. Biz o titizliği, o duyarlılığı gösteririz. Evet, bu yıl da beş plajımızın beşi birden mavi bayrak kriterlerini korudu. Katkılarınızdan dolayı sizlere

ve plajlarımızı kullanan, şehrimizi bir çevre koruma şehrine dönüştüren komşularımıza çok teşekkür ediyorum.”

uysal ödül 5 055ab

Başkan Uysal’ın konuşmasının ardından Konserve Koyu Falez Plajı’nın mavi bayrağı göndere çekilirken tören plajda su jimnastiğiyle devam etti.

 

 

 

 

HABER: Uğur AKDAĞ

 

Alanya'nın daha önce belde belediyesi olan turizm merkezli Mahmutlar, Kestel, Kargıcak ve Avsallar mahallelerine yeni yabancı yerleşimine izin verilmeyeceği kararı inşaat ve emlak sektörüne bomba gibi düştü...

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı, dün gece yarısı web sitesinden şok yasağı duyurdu.

konut 2 fc7c7

 

Bu duyuru, Alanya  inşaat ve emlak sektöründe şok etkisi yarattı.

 

karar 1 6b1c9

Konuyla ilgili ilk değerlendirmeyi  yapan  Alanya Emlakçılar Derneği Başkanı Özgür Erbaş; “Bildiğim kadarıyla belirtilen noktalarda yabancı vatandaşlara kiralık daire için kapatıldı. Aslına bakarsanız bu beklenen bir şeydi. Aşırı bir yabancı yoğunluğu vardı. Sıkıntılı tarafı, müteahhitlerin ürettikleri konutlar ellerinde kalacak. Onlar ticari olarak zarar edecekler ama vatandaşlar için iyi bir gelişme. Devlet bunun bir yolunu bulup vatandaşlara da müteahhitlere de çözüm üretirse daha sağlıklı olur. Müteahhitler de yerli halkla da çalışmaya başlayabilirler. Yabancı yoğunluğunun ardındaki sorunlar malumunuz. Bana göre güzel bir karar ama dediğim gibi ticari riskleri var” dedi.

 

 

 

 

Alanya’da turizm hareketliliği tüm hızıyla sürüyor. Haziran ayını yüzde 60 doluluk ile tamamlayan oteller temmuz ayında yüzde 90 doluluk oranına ulaşırken, Alanya Turistik Otel İşletmecileri Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, “Hem yurtdışı talebi hem de iç pazar talebiyle önümüzdeki iki ayı da net görüyoruz ki bölgemiz dolu dolu bir sezon yaşayacak” dedi... 

dolu dolu 2 980d6

Alanya'da Haziran ayını yüzde 60 doluluk oranıyla tamamlayan turizm işletmeleri, Temmuz ayında rezervasyonlarla şimdiden yüzde 90 ve üzerinde doluluk oranına ulaştı.

Ana kaynağı iç pazar olan Alanya turizmi, dış pazardan da umutlu. Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olmasının tatilcilerin kalış gün sayısını yükselttiğini belirten ALTİD Başkanı Burhan Sili, “Tatilin 9 güne çıkmış olması da kalış gün sayısının uzaması anlamında bir etkisi var. Bu yıl iç pazardan talep kesilmedi. Bizim kriz veya normal dönemlerde ana pazarımız iç pazardır. Alanya bölgesi adına bunu özellikle söylüyorum. Çok ciddi talep alıyoruz. Hem bayram döneminde hem de Türk insanının 15 Haziran- 30 Ağustos tarihleri arasında tatil yapma alışkanlığıyla doğru orantılı bölgede ortalamada yüzde 30 gibi iç pazar talebi mevcut” dedi.

sili dolu dolu 58d37

‘AVRUPA PAZARINDA CİDDİ ARTIŞ VAR’...


Rusya ve Ukrayna pazarının Alanya turizmine katkısının büyük olduğunu dile getiren Sili, bölgede yaşanan savaşın turizmi yansımalarından etkilendiklerini söyledi. Dolu dolu bir sezon yaşanacağını vurgulayan Sili, “Doluluklarımız anlamında belirli sıkıntılar yaşadık. Bugün gelinen noktada Avrupa pazarında geçmiş dönemlere oranla ciddi artışlar söz konusu. Son iki yıldır hiç olmayan İngiltere ve Hollanda pazarının devreye girmiş olması ve diğer kaynak pazarlarımızdan talebin artıyor olması hasebiyle hem yurtdışı talebi hem de iç pazar talebiyle önümüzdeki iki ayı da net görüyoruz ki bölgemiz dolu dolu bir sezon yaşayacak” ifadelerini kullandı.

dolu dolu 3 80f72

‘ARTAN MALİYETLERE HEM YERLİ HEM DE YABANCI MİSAFİRLER ANLAYIŞ GÖSTERİYOR’...


Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle artan maliyetlerin fiyatları etkilediğini söyleyen Sili, “Bu sene maliyetler anlamında savaş ekonomisi nedeniyle bizim iç pazar ve dış pazarda vereceğimiz fiyatlarda artış söz konusu. Savaşın sona ermesiyle tekrar normale dönmesini bekliyoruz. Bu noktada dikkatli fiyat vermek, dikkatli davranmak zorundayız. Burada amaç tesislerin çok karlı çalışması değil. Burada amaç başa baş karlılık oranda sağlayarak işin devamlılığını sağlamak. Bu anlamda hem iç pazardan gelen hem yurtdışından gelen misafirlerimiz anlayış gösteriyorlar. Elimizden gelen çabayı gösteriyoruz” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gazeteler