head
2183026 810x458 75f08
Cumartesi, 15 Haziran 2024

 

Tekel Bayileri Platformu (TBP) Başkanı Özgür Aybaş, viski, votka, rom, şarap, likör ve brendiye gelen zamları paylaştı...

Tekel Bayileri Platformu (TBP) Başkanı Özgür Aybaş, sosyal medya hesabından viski, votka, rom, şarap, likör ve brendiye gelen zamları paylaştı.Aybaş, Pernod Ricard Türkiye grubunun zamlarını Twitter hesabından paylaştı. Buna göre yeni zamlar 16 Mayıs’tan itibaren geçerli olacak.

içkilere zam 2 2c376

2022 başında yüzde 40’ın üzerinde zam gelen içkilere yüzde 15 ile yüzde 40 arasında yeni bir zam daha gelmesi bekleniyordu. Zammın, ramazan bayramının sonrasında raf fiyatlarına yansıyacağı öngörülüyordu.

Mey Diego firmasının attığı mesaj paylaşan Türkiye Tekel Bayileri Platformu (TBP) Başkanı Özgür Aybaş, "15 Mayıs 2022 tarihinde tüm ürünlerde zam geçişi olacaktır. Zam oranı rakı, votka ve viskilerde yüzde 15 ile yüzde 20, şaraplarda ise yüzde 35 ile yüzde 40 oranında geçmesi beklenmektedir” dendiğini belirtmişti.

içkilere zam d13a5

Aybaş, “Bunlar zam değil yeme içme kültürüne yapılan yasaksız müdahale" demişti.

Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği başkanı Erol Dündar ise geçen günlerde yaptığı açıklamada, “5 ya da 6 Mayıs’ta ortalama yüzde 15 zamlı liste yayımlayacaklar. Pazarda en büyük paya sahip firma bu oranları açıklayacak. Ardından diğer markaların da zam açıklamaları gelecektir” demişti.

Bu zamların ‘maliyet zammı’ olduğu belirtilirken Haziran-Temmuz aylarında da, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aksi yönde bir kararı yayımlanmaz ise, içkilere bir de ÖTV zammının gelmesi söz konusu olacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAYNAK: Twıtter ve Ajanslar

Gazeteler