head
2183026 810x458 75f08
Pazar, 08 Aralık 2019

Siyaset

Zavlak Dim TV'de rüzgar gibi esti...
İyi Parti’li Zavlak Dim TV (dimtv.tv) ekranlarından açıkladı: Alanya Belediyesi son derece yüksek bedellerle adam akıllı hizmet vermeyen elektrik firması CK’ya kamu alanlarını ücretsiz veriyor...

DİM TV (dimtv.tv) ekranlarında izleyicisiyle buluşan Politika Kulisi’nin canlı yayın konuğu Alanya Belediyesi’nin İyi Parti’li Meclis Üyesi Hacı Mevlüt Zavlak oldu. Zavlak, Dim TV (dimtv.tv) Genel Yayın Yönetmeni Alper Kutay’ın sorularını yanıtladı. İzlenme rekorları kıran programda Alanya ve Antalya siyaseti konuşuldu. Zavlak sürece ve gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Programın öne çıkan satır başları ise şu şekilde oldu:


‘İTTİFAK OLMASA AK PARTİ’NİN DE KONUŞACAĞI ÇOK ŞEY OLURDU’

 

İttifakların Türkiye genelinde bizlere dayattığı iki kutuplu siyaset yüzünden karşılıklı atışmaların yaşanmadığı bir dönemden geçiyoruz. Ülke genelinde çok sesliliğin giderek azaldığı bir süreç yaşanıyor. İttifaklar bu anlamda ülkeye yaramadı diyebiliriz. Örneğin Ak Parti Alanya’da ittifakın öncesinde mevcut yönetimin karşısındaydı. Fakat ittifakla birlikte şu an yan yana yürüyorlar. İttifak olmasa bugün de daha önce söyledikleri gibi çok şey söyleyebileceklerini düşünüyorum. Aynı şey bizim için de geçerli. Bizler de büyükşehre ilişkin canımızı sıkan bir şey olsa bu konuda ittifak gereği kısık sesli konuşmayı seçeriz.


‘KARDEŞİM GİBİ SÖYLEMLER KULLANIRSAK MECLİS KAHVEYE DÖNER’

 

Alanya’da belediye başkanını çalıştırmamaya yönelik bir muhalefet çizgisi yok. 20 tane de önerge verebilirim. Bu hem halkın hakkı, hem de biz meclis üyelerinin en doğal hakkı. Komisyonlar sunulan önerilerin karara bağlandığı yerlerdir. Bizler de bu önerileri ilgili komisyonlara verilmesi için meclise sunuyoruz. Temsil ettiğimiz insanlar var. Üzerimizde insanların oyları var. Mecliste sunmuş olduğumuz önergelere karşılık olarak Adem beyin ‘Yarım saat bunları mı konuşacağız’ diye sorması açıkçası bizleri kırdı. Zira bu öneriler benim babamla ilgili değil halkın ve kentin sorunlarıyla alakalı. Üslupla da alakalı sorunlar yaşandı bu mecliste. Mesela Adem bey defalarca meclis üyemiz Alper beye ‘Kardeşim’ diye hitap etti. Biz kardeşim, biraderim gibi söylemler kullanmaya başlarsak birkaç hafta sonra meclis kahvehaneye döner.

 

‘HALKIN SORUNLARINI VE TALEPLERİNİ MECLİSE SUNUYORUZ’


Teleferiğin fiyat tarifelerinin belirlenmesi noktasında meclisten geçirilen karar ihale kanunlarına aykırıdır. Yanı sıra fiyatının işletmenin karına yönelik belirlenmesi de anlamsızdır. Dolayısıyla bu ve bunun gibi pek çok sebepten bizler teleferiğin belediye encümeni tarafından belirlenen fiyat tarifeleri ile alakalı bir önerge sunduk. Teleferik önerimiz reddedildi. Takipçisi olacağız. Yerel esnafı korumak istiyoruz. Esnafımızın AVM’lerin karşısında ezilmesini istemiyoruz. Esnafın işini bitiren AVM’lerin arasında en az 300 metre olmasını talep ettik. Bu önerimiz de mecliste sonuç buldu. Kent Estetiği Komisyonu’nun kurulması gerektiğini söyledik. Zira kentin estetik açıdan giderek kötüleştiği açık. Devecilere şehir merkezinden gelen tepkiler var. Bu gerçekliği nasıl değerlendirebiliriz diye düşündüğümüzde Yörük kültürümüzü yaşatacak turistlerin de ziyaret edebileceği bir parkın Alanya’ya kazandırılması noktasında ortaklaştık. Yani devecilere ‘Alın develerinizi gidin’ demek yerine, ekmekleriyle oynamak yerine kentin bütününü mutlu edecek ve turizme katkı sağlayacak bu öneriye de bütün partiler sıcak baktı.

 

‘TÜRKİYE’NİN EN BORÇLU 5’İNCİ BELEDİYESİ OLARAK DEVRALINDI’


Antalya Büyükşehir Belediyesi Türkiye’nin en borçlu 5’inci belediyesi olarak devralındı. Biz burada ne diyoruz? Bu belediye sarayı halkın önceliği değilken neden bu parayı buraya harcıyorsun diye eleştiriyoruz. Muhittin bey de bir öncelik sıralaması mutlaka yapıyordur ve yapacaktır. Antalya BŞB AKP’deyken bakanlıktan istediklerini daha kolay alıyordu. Muhittin bey döneminde böyle değil. Elbette ki projeler bitirilecek. Fakat bunun için bir öncelik sıralaması yapılmalı.


DEVREDİLEN CADDELEDEKİ BÜYÜKŞEHİR ÇALIŞANLARI NE OLACAK?


Hiç kimse yerlerinden olmayacak. Mağduriyet yaşanmaması için bir çalışma yürütülüyor. Çalışma tamamlandıktan sonra zaten açıklanacaktır. Muhittin başkan kibirli bir insan değil. Eğer olsaydı Ak Parti’nin İlyas Şirin gibi pek çok bürokratı şu an çalışıyor olmazdı. Ki bu anlamda memlekette liyakat en zor bulunan şeyken, örneğin İlyas beyin liyakat sahibi olması Muhittin başkanımız tarafından dikkate alınıyorsa ‘Muhittin başkana helal olsun’ demek gerekir diye düşünüyorum.

 

‘PAZAR YERİ VE DÜĞÜN SALONU ZAMLARINDA DEDİĞİMİZE GELDİ’


Düğün salonlarına yüzde 50 zam yapmak istediler. Ret oyu kullandık. Ha keza Pazar yerleriyle alakalı ciddi oranda zam yapmak istediler. Biz yine ret verdik. Seçimlerden önce göstermelik zamlar yaparken, şimdi bu kararı aldırmaya çalışarak faturasını ortaklaştırmaya çalışıyorlar. Hiçbir şey iyiye gitmezken, aksine kötüleşirken vatandaşa bu zam yapılamaz. Bizler karşısındayız. İndirim yapılacağı ile alakalı bazı haberler çıktı. Kamuoyu yanıltılmasınlar. Bu tarifeyle alakalı önümüzdeki yılı beklemek zorundayız. Devlete verilen vergiyi toplamama yoluna nasıl gidecek, bu nasıl bir cesaret bizler de merakla izliyoruz. Biz söylemiştik. Daha 1 ay geçti. Döndü dolaştı bizim dediğimiz yere geldi.
GES ve asfalt için 25 milyonluk kredi talebinde bulundular. Bizler bunu komisyonda görüştük. Bizler güneş enerjisine evet demek, asfalt hizmetlerine ilişkin kredi talebine hayır oyu kullanmak istedik. Alanya Belediyesi zaten borçlu bir belediye. Gerekçelerimizi de sunduk. Lakin inatla ayırmak istemediler. Bizler de hayır oyu kullandık.

 

‘BELEDİYE TRAFO ALANLARINI CK’YA ÜCRETSİZ VERMESİ HALKA HAKSIZLIK’


Bizler meclise gelmezden evvel CK’ya trafo alanlarını ücretsiz veriyorlarmış. Yüksek bedellerle adam akıllı hizmet alamadığımız bu firmaya üstelik bir de kamu alanlarını ücretsiz veriyorlar. Biz ‘Hayır’ dedir. Ama kendileri bu duruma devam ediyorlar. Vatandaşlar ciddi oranlarda dağıtım bedelleri öderken, elektrik faturalarıyla mücadele ederken, üstelik karşılığında da adam akıllı hizmet alamazken, her yağmurda karanlıklar içerisinde kalırken, kentimiz hala yer altına alınmayan elektrik telleriyle doluyken, kamuya ait bu alanların özelleştirilerek devredilen bu firmaya verilmesine sonuna kadar karşıyız.


MECLİS ÜYESİ HACI MEVLÜT ZAVLAK’IN PARTİLERE DAİR GÖRÜŞLERİ


Son olarak partilerin ilçe teşkilatları hakkında görüşleri sorulan Zavlak şu şekilde özetledi:
Ak Parti: “Başarılı bir ilçe başkanı olduğunu düşünüyorum. Gençliğin enerjisini teşkilatına yansıtıyor. Arkasında Bakan Çavuşoğlu gibi bir faktör var. Bunun rahatlığını da yaşıyor. Belediye meclisinde de az evvel bahsettiğim gibi ittifaktan kaynaklı ılımlı bir tavırları var ve alınan kararlara saygı gösteriyorlar.
MHP: Kendim de içerisinden geldiğim için iyi biliyorum. MHP lider odaklı bir partidir. Onların da tutumu ittifak kapsamında ilerliyor.

 

CHP: Demokratik bir sürecin içerisindeler. Parti içi demokrasiye uygun olarak delege seçimlerini yaptılar. Bir genel kurula yani seçime yürüyorlar. Kendi iç meseleleriyle meşguller. Antalya ile koordinasyonları güzel. Gerek meclis üyelerinin gerekse de ilçe yönetiminin iletişim halinde olduklarını biliyoruz.
İYİ PARTİ: İyi Parti Türkiye için +90’da kazanılan bir penaltıdır. Büyükşehirlerin kazanılmasında aktif rol oynamıştır. Canla başla çalışmakta olup büyüyerek yoluna da devam edecektir.

 DİM TV POLİTİKA PROGRAMIpolitika d2773

 

 

 

HABER: İbrahim AKDAĞ

KAYNAK: Yeni Alanya Gazetesi ve Dim Web Tv.

Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti), Alanya’nın doğu mahallelerinden başlayarak delege seçimlerine başladı...

AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Toklu, kongre sürecinin resmi olarak başladığını açıkladı. Toklu, “Demirtaş, Kargıcak, Kestel, Tosmur mahallelerinde üyelerin katılımıyla delege seçimlerini gerçekleştiriyoruz. Teşkilat ve Seçim İşleri başkanlarımızın organizasyonunda, mahalle başkanlarımızla birlikte tüm üyelerimizle bayram havasında bir delege seçimi gerçekleştiriyoruz. Kongre sürecine partinin tüm tabanının müdahil olması, kucaklayıcı bir sürecin başlaması açısından bizim için önemli. Gelecek hafta merkez ve batı mahallelerimizden sonra kongre sürecindeki delege seçimlerimizi tamamlamış olacağız. Alanya’da 400 normal, 25 de doğal delege var. Partimizin tüm kesimlerini kucaklayacak bir delege listesinin oluşturulmasıyla birlikte seçimlerimizi gerçekleştirip 2020 yılı içerisinde de kongremizi yapıp süreci tamamlayacağız. Amacımız delege seçiminden itibaren parti tabanını kucaklayacak delege listesini oluşturmak ve kongrede üyelerimizin huzuruna çıkarmak” dedi.

 

AKP DELEGE 2 ak partide delege secimleri basladi h391823 ff2bf 8ca38

 

 

 

HABER: Ayten YILMAZ

Şiddetle Kınıyoruz...

Alanya İyi Parti Gençlik kolları ,Alanya da yaşanan intihar vakasından sonra  tutuklanan ve sonrasında tekrar serbest bırakılan Selahattin S. için kınama mesajı yayınladı.

Mesajda;

"Ayşenur Güven'e cinsel saldırıda bulunup, intihar etmesine neden olduğu suçlamasıyla Alanya 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada 'nitelikli cinsel istismar' şuçundan 14 yıl hapis cezasını çarptırılan Selahattin S, avukatının dün gece verdiği dilekçe ile 2. Ağır Ceza Mahkemesinden çıkan karar neticesinde serbest bırakıldı.

Selahattin S, tarafından 6 yaşından itibaren cinsel saldırı ve şantaja maruz kalan Ayşenur Güven için adalet arayışına çıktığımız bu yolda, vicdanları sızlatan hakkaniyete aykırı olan sonucu şiddetle kınıyoruz. Mahkemenin verdiği hatalı kararın düzeltilmesini umuyoruz."denildi.

 

 

 

HABER: Emine YILMAZ

2016'da partisinden bir milletvekilinin, TBMM'deki makam odasındaki Atatürk resmini indirdiği iddialarını gündeme getirdiği için CHP'den ihraç edilen ancak geçtiğimiz Eylül ayında CHP Genel Merkezi tarafından affedilen Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka bugün Alanya’daydı...

CHP'li parti grubuna seslenen Aylin Nazlıaka, "İktidar yürüyüşümüz büyüyerek devam edecek” dedi.

Kadının Atatürk Cumhuriyeti'nde yeri ile günümüz Türkiye'sindeki yeri arasındaki farka dikkat çeken Nazlıaka, kadın katliamlarına değindi, ayrıca toplumsal muhalefet ile örgütlü mücadeleyi birleştirmenin önemini bir kez daha vurguladı. Nazlıaka, “Kurtuluş Savası sırasında kadınıyla erkeğiyle, yaşlısıyla genciyle, o mücadelenin bir parçası olan, o zorlu yolu kat eden ve dünya üzerinde görülmemiş bir zaferle ülkemizi bağımsızlığa kavuşturan, o Türk kadınlarının da mücadeleci kadınların da bu dönemde bir kez daha anılması gerekiyor. Halide Edip Adıvar’dan tutun Gördesli Makbule’ye, Erzurumlu Kara Fatma’ya, Onbaşı Nezahat’a kadar birçok kadınımız o süreçte kurtuluş ve kuruluşa giden yolda yolların taşlarını döşemiştir” dedi.

‘KADINLAR HAKLARINI KAYBEDİYOR’

Kadınların Cumhuriyet’in ilk yıllarında pilot, hâkim, akademisyen, öğretmen ve mühendis olduklarını söyleyen Nazlıaka, “Ama bugün dönüp baktığımızda kadınlarımız ne noktada dediğimizde, üzülerek söylüyorum ki, bırakın yeni haklar kazanmayı, var olan haklarını koruma mücadelesi veriyorlar. Bugün ne yazık ki her 3 kadından 1’i şiddete maruz kalıyor. Her gün bir kadın katliamı yaşanıyor. Çocuklara yönelik taciz, tecavüz, cinsel istismar vakaların da son 8 yılda yüzde 700’lük bir artışla karşı karşıyayız. Kadınlarımız hem iş güvencesinden hem de iş güvenliğinden mahrum bırakılıyor. Ülkeyi yönetenler ise ‘ben kadın-erkek eşitliğine sahip olduğuna inanmıyorum’ diyerek zihniyetini ortaya koyuyor. Peki, biz bu durumda ne yapmalıyız? Elbette ki karamsar olmak gibi bir şansımız ve ihtimal yok. Atatürk’ün bu konu da çok önemli bir sözü var. Umutsuz vaka yoktur, umutsuz insan vardır. Biz umutsuz değiliz, hiçbir zaman da olmayacağız. Bunun için yapacağımız 3 şey var. Örgütlenmek, örgütlenmek, örgütlenmek. Bunu yaptığımız takdirde aşamayacağımız hiçbir engel yok” diye konuştu.

İyi Parti Genel Başkan Yardımcılığı görevinden Antalya İl Başkanlığı’na atanan Yavuz Temizer bugün Antalya’nın doğu ilçelerine bir çıkarma gerçekleştirdi...

Gazipaşa’nın ardından durağı Alanya olan Başkan Temizer, İyi Parti ilçe teşkilatında partililer tarafından karşılandı. Millet İttifakı’nın Alanya’da Belediye Başkan Adayı olan Abdullah Sönmez parti de Temizer’i karşılayanlar arasındaydı. Sönmez’in yanı sıra ittifak ortağı CHP İlçe Başkanı Coşkun Karadağ ve yönetim kurulu üyeleri de Temizer’le süreci değerlendirdi.


‘PARTİNİN OMURGASI TEŞKİLATLARDIR’...
İYİ Parti İlçe Başkanı Yücel Apaydın, teşkilatların önemine vurgu yaptı. Apaydın, “Bildiğiniz gibi partilerin omurgası teşkilatlardır. İYİ Parti, 25 Ekim 2017'de genel başkanımızın Türkiye kucaklaşmasını başlatması ile kuruldu. Ülke genelinde teşkilatlanmasını tamamlayarak, büyüyerek yoluna devam etti. Antalya ve Alanya olarak biz de partimizin ilk kurulduğu günden beri partimizi kurumsal hale getirmek, partililerimizin aidiyet duygusunu artırmak ve partimizi güçlendirmek için var gücümüzle durmadan çalıştık, çalışmaya devam edeceğiz” dedi.


‘TEMİZER’İN BAKIŞ AÇISI İLE ÖRTÜŞÜYORUZ’...
Apaydın, öte yandan 25 Eylül'de görev değişikliği ile gelen Yavuz Temizer Genel Başkan Yardımcılığından feragat ederek İl Başkanlığı için çalışmalarına tüm hızla başladığını ifade etti. Başkan Yücel Apaydın, Yavuz Temizer ile aynı bakış açısına sahip olduğunu belirterek, “Bakış açısı tam bir teşkilatçı bakış açısı, bu da bizimle fikirlerinin örtüştüğünü gösteriyor. Dolayısıyla gelecek için için umutluyuz” dedi.

‘HERKESİ KUCAKLAYARAK BİR YÖNETİM KURULU KURDUK’...
İYİ Parti teşkilatlanmasını tamamlayamadan iki tane seçim yaşadıklarını ancak buna rağmen hiç pes etmediklerini ifade eden Apaydın, “Aile olmayı kendimize prensip edindik. Aile içinde dayanışmayı ve güçlü olmayı hedef seçtik. Bu hedefi gerçekleştirmek için de kimseyi ayrıştırmadan kucaklayacak bir yönetim oluşturduk. Bu prensibimizi yerel seçimlerde, belediye başkanlığı adayımızı belirlerken ve meclis sistemini yaparken de sürdürdük. Partinin güçlenmesi ve teşkilatlanmamızı daha etkili hale getirmek için yapmamız gereken ilk şey üye kaydı oldu. Çalışmalarımızı da 16 belde de ve 69 köyde başlattık. Bundan sonra çok daha etkili ve güçlü çalışacağız” şeklinde konuştu.

 İYİ PARTİ İL BAŞKANI ALANYA DA2 iyilerin hedefi 3500 uyeyi asmak 20c72 924e2


‘ANTALYA’DA İÇ DİNAMİKLERLE ÇÖZÜM BULUNAMADI’...
67gündür İyi Parti’ye il başkanlığı yaptığını aktaran Temizer, Antalya'nın teşkilat için çok önemli bir kent olduğunu söyledi. Antalya'da il başkanlığında sürecin iç dinamiklerle çözülemediğini belirten Temizer, "Bu konuda bir çözüm gerekiyordu. İçeriden çözüm olabilecek gibi görünmüyordu. Bu noktada genel başkan beni atadı” ifadelerini kullandı.


‘BUNDAN SONRA MÜHÜR SİZLERİN ELLLERİNİZDE’...
Partinin kuruluş aşamalarından bu yana biri genel, biri yerel olmak üzere 2 önemli seçimi atlattığına dikkat çeken Temizer, artık yapılacak en önemli şeyin örgütlenmek ve üye sayısını arttırmak olduğunu kaydetti. Partinin hedefinin her ilde, her ilçede aldığı oyun yüzde 10’u olduğunu ifade etti ve Alanya’da kongreye kadar 3560 üyeye ulaşılması için bütün partilileri sahaya davet etti. Temizer, parti içi demokrasinin önemine de değindi. Hedef üye sayısına erişilmesinin ardından bir diğer önemli hususun delege seçimleri olduğunu belirtti ve “Bundan sonra yetkide mühür de elinizde Alanya için hep birlikte çalışalım” dedi.


‘DEMOKRASİYLE GELİNDİĞİ GİBİ DEMOKRASİYLE DE GİDİLİR’...
Temizer ülke siyasetine ve iktidara ilişkin eleştiriler de sundu. Millet İttifakı’nın büyükşehirlerde yakaladığı başarıya işaret ederek “Demokrasiyle gelindiği gibi, demokrasiyle de gidilir. Büyükşehirlerde yaşanan budur” dedi. Türkiye’nin İyi’lerden çok şey beklediğini hatırlatarak “Sorumluluğumuzu bilerek canla başla çalışmalıyız” şeklinde konuştu.

 

Gazeteler

Designed by: Masoud